От 7 до 12 май представители на екипа, който подготвя кандидатурата на Велико Търново за Европейска столица на културата 2019, участваха в две последователни работни срещи, свързани с европейската инициатива. Едното събитие бе конференцията на европейските държави от Дунавския регион под надслов „Дунавски културен поток на Европа”. Тя се проведе в Нови Сад, Сърбия. Целта на конференцията бе да се предложи платформа за споделяне на опит от работата на културните оператори в региона, както за дискусии по въпроси, които касаят съвременната културна политика. В рамките на конференцията представители на три града от Дунавския регион, носещи титлата ЕСК – Линц (2009), Печ (2010) и Кошице (2013), и три града кандидати за титлата – Велико Търново, Нови Сад (Сърбия) и Тимишоара (Румъния) разискваха въпроси, свързани с този мащабен и престижен европейски културен проект. Фокусът на разговорите бе върху проблемите, с които спечелилите градове са се сблъскали при реализиране на културната си програма и препоръките, които направиха към настоящите и бъдещи кандидати. Те могат да се обобщят така: Европейска столица на културата е инициатива за решаване на конкретни проблеми на града чрез култура и градът трябва да е максимално честен и открит при представянето на проблемите. Бюджетът трябва да бъде реалистичен и да показва ангажираността както на общината, така и на бизнеса. Общността трябва да бъде не само добре информирана, но и активно да участва с идеи, да се включва в различните събития и да знае, че това е проект за и на всички хора. Кандидатурата трябва да има ясна организационна структура, която да гарантира прозрачност и откритост при реализиране на програмата. Този дебат бе модериран от унгарския културен изследовател д-р Мехеш Мартон, който е участвал в проекта „Печ, кандидат за Европейска столица на културата”.
На 11 и 12 май в Сиена, Италия се проведе втората работна среща, в която представителите на ВТ 2019 участваха. Тя бе организирана от комитета, който подготвя кандидатурата на Сиена за Европейска столица на културата през 2019. Сиена е един от шестте италиански града, които след първата селекция продължават в надпреварата за титлата ЕСК 2019. Темата "В културата всички са победители" (In Culture Everybody Wins) постави въпроса за това както се случва в един град-кандидат, ако не спечели. Как да се задържи енергията и ентусиазма на хората, каква част от културната програма ще бъде реализирана, как градовете ще си партнират, независимо кой от тях носи званието бяха важни теми за дискусии и споделяне на опит. В срещата, освен представители на Велико Търново участваха представители на Пловдив и София – кандидати за ЕСК. Трите града представиха идеите и стратегическите си проекти, които обобщиха като „План Б”.
Модератор на срещата беше проф. д-р Андреас Йоханес Вийзанд, международен експерт в сферата на културата и бивш член на международното жури, което избира Европейска столица на културата.
Представители на градове-кандидати, които са се състезавали за титлата, но не са били удостоени с нея - Лунд (Швеция), Острава (Чехия), Зондерборг (Дания), Утрехт (Холандия), споделиха опит от етапа на кандидатстване и реализацията на алтернативните планове. Тамара Перишич, заместник-министър на културата на Хърватия, запозна участниците с подготовката на инициативата Европейска столица на културата 2020 в Хърватия. Събрания материал от работната среща - добри практики, допуснати грешки и полезни препоръки, ще бъде отразен в публикация, която ще бъде изпратена до всички участници, както и до Европейската комисия.